ISIC? V Banskej Bystrici nie...

Autor: Maroš Ondrejka | 16.11.2012 o 13:36 | (upravené 16.11.2012 o 14:03) Karma článku: 6,81 | Prečítané:  698x

Každý rok začiatkom semestra sa Banská Bystrica počtom obyvateľov zväčší o jedno ďalšie mesto.  Tok služieb a obchodu naberá na intenzite, ulice sú plnšie a živšie, mesto zaplavia budúci ekonómovia, historici, matematici, ale aj umelci. Na svoje si počas školského roka prídu realitky, väčšina diskoték, reštaurácií, obchodných centier, divadiel, taxislužieb, a tiež aj dopravcov. Kolos, takmer 18 tisíc ľudí, vraj vdychuje univerzitnému mestu nový život. Tento rok mám ale pocit,že zažívam skôr vyciciavanie a neochotu riešiť aj zjavne chybné kroky, to všetko už pri typickom „pípnutí" v MHD.

 

Nerád by som ladil nasledujúce riadky ofenzívne, ale vinník je presne určený a stal sa tak objektom hnevu študentov z celého Slovenska.  Naozaj nerozumiem krokom SAD Zvolen. Žiadna zo študentských rád a ani nikto zo zástupcov škôl nebol upozornený na to, čo by sa mohlo v novom roku diať.

„Zmena je pre bežného človeka nepatrná." V tomto prípade nás kompetentní nútia rozlišovať bežný človek a bežný študent. Bežný človek- dane platiaci a väčšinový občan, prejaví nespokojnosť pri hocičom, čo ho akýmkoľvek spôsobom obmedzuje. Ja ráno nastúpim do MHD, zaplatím miesto dvadsaťpäť centov z karty štyridsať rovno z peňaženky a funkcia ISIC-karty ako čipovej karty v MHD a prímestských spojoch je tým pádom zbytočná. Tri eurá je suma, za ktorú nám bolo odporúčané kúpiť si kartu zvolenskej SAD To všetko preto, lebo šofér mi ISIC nabiť nemôže, i keď samotné zariadenie vraj funguje. Študentské rady sa stretli - hlavná diskusia sa už netočila okolo hádok o miesta na internátoch pre študentov tej a tej fakulty, ale o tom ako sa tento problém dá riešiť. O tie tri eurá však nikomu nešlo.

Ak systém dlho fungoval a zrazu nefunguje, základnou otázkou je: „Prečo?". Samozrejme, že pre peniaze. Iný dôvod jednoducho nie je logický a tak táto „bitka" naberá najmä principiálny rámec. Prihliadnuc na to, že zdražovanie cestovného v bystrickej MHD začiatkom minulého semestra a aj začiatkom kalendárneho roka 2012 už pre niektorých cestujúcich prebehlo - prečo by mal na mne niekto zarábať takýmto do očí bijúcim spôsobom?

9.11. sa uskutočnil druhý pokus o konanie v danej veci (na predošlom neúčasť zástupcov SAD Zvolen) - stretnutie zástupcov magistrátu, Študentskej rady pri meste Banská Bystrica, CKM SYTS, zástupcov VÚC, SAD Zvolen a EMTEST. Závery plynú v znamení odporúčaní, výzvy a zvažovaní ďalších krokov, pričom definitívne prinavrátenie funkcie čipovej karty pre ISIC sa odkladá na neurčitú dobu. A tak si študenti, ktorí vedia počítať a cestujú zo školy a do školy denne, určite zaobstarajú spomínanú kartu a naťahovať sa tak oplatí.

Nie tri eurá, ale aj reformné zmeny sociálnej sféry na štátnej úrovni a narastajúci tlak svetovej ekonomickej recesie pôsobia na čo i len trošku uvedomelého jedinca pomerne skľučujúco. Situácia sa zhoršuje aj prostredníctvom takýchto „maličkostí" a ja som čoraz väčším pesimistom - nie len ako euroobčan, občan SR a študent, ale i ako človek.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?