Sama

Autor: Maroš Ondrejka | 24.9.2012 o 11:06 | Karma článku: 4,60 | Prečítané:  607x

Dnes opäť  takmer nejedla. Sŕkala pol hodiny pohár vody a očami objímala námestie. V mysli preklínala priliehavé šaty a odrátavala sekundy. Raz - dva - tri ... Námestie je vždy plné filmových postáv. Vždy si predstaví scény zo známych filmov, do ktorých by ten-ktorý okoloidúci presne pasoval. Tamto šiel Winetouov otec, dievča na lavičke je jasná BondGirl a pri fontáne sa hrá slovenský Sám doma. Všetci jej vyčítame, že je akoby duchom neprítomná. A kto by bol, keď práve beží dobrý film?    

Ráno vstala úplne rozbitá. Akoby ani nespala, len sledovala strop a hypnotizovala blikajúce pouličné osvetlenie. Rozmýšľala nad kávou, no zvolila vodu s citrónom a jablko. Prehádzala celý šatník a nakoniec sa i tak rozhodla spontánne, no o to efektnejšie. Zahľadela sa do zrkadla, pohmkávala si známu odrhovačku, mala pocit, že zaspí, len čo zažmurká očami. Červené šaty s korzetom a takmer žiadne líčenie. I tak všetci budú vedieť, že vošla do miestonsti. Doplnky  volí starostlivo, volá kamarátkam a dohaduje si stretnutie. „ Dnes to bude masaker!"  Ešte premyslí, čo všetko do kabelky, plné pery roztiahne v úsmev a ľavou nohou vyštartuje von. Tak ju to predsa učili.

Keď má zlú náladu, prespievava si zahraničné pesničky do slovenských verzií. Rada sa v duchu smeje a ešte radšej číta z pohľadov ľudí. Zabíja pavúky a kašle na sedem rokov nešťastia. Fascinujú ju odrazy panorám vo vode, zbožňuje starú hudbu a ulietava si na gramofónových platiach.  Neznáša, keď niekto hovorí v skratkách, moc mrká očami, pľuje na ulici alebo netriedi odpad. Veľmi dobre vie, že svet sa do nej raz zaľúbi.

Krása na bledom podklade, vystavená na obdiv a podrobená závisti. Je jednoduché vidieť na dievčati, že je nervózne.  Gúľa očami, usmieva sa neisto, zovretý žalúdok má na tvári priam nakreslený.  Uhýba pohľadom, smeje sa  hrkotavým hlasom, dýcha stiesnene, ladné krivky chrbta má neprirodzene napnuté a rovné. To je celá ona, mladosť a červeň líc. Beloba úsmevu a zvedavosť očí. To je celá ona, čaká na zázrak so zatajeným dychom a novými čižmami tak, akoby mal práve vyjsť spoza rohu.

Uvedomila si, že sa opäť raz zamyslela a vo všednom dni uvidela samú seba. Tak, ako si na seba dokáže spomenúť len ona jediná.  Volám ju mama a minulosť jej nik tak živo nepripomenie. Nik jej nepovie, akou naozaj bola, len ona sama. Sama.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?